WYDARZENIA

W bazylice Św. Pawła za Murami świętowano 57 lat istnienia Wspólnoty Sant'Egidio

W Bazylice św. Pawła za Murami odbyła się uroczysta Msza św. i obchody 57. rocznicy powstania wspólnoty Sant'Egidio. W homilii kardynał Baldassarre Reina, komentując czytania liturgiczne, powiedział: „W czasie, gdy doświadczamy samotności, która jest dla tak wielu źródłem udręki i cierpienia, należy przypominać, że nie jest dobrze, aby człowiek był sam, nie jest dobrze nikogo zostawiać: nie możemy zaakceptować, aby ktokolwiek był przygnieciony ubóstwem, cierpieniem, chorobą lub jakąkolwiek inną trudną sytuacją”.  „Siła bycia rodziną i tworzenia relacji - kontynuował kardynał wikariusz - jest proroctwem Wspólnoty Sant'Egidio w jej pracy na rzecz pokoju i dialogu między różnymi religiami”. Dziękując Wspólnocie „za dobro, które zostało zrealizowane, za mosty, które zostały zbudowan,e i ziarna nadziei, które zostały zasiane”, zaprosił nas do „patrzenia w przyszłość z nadzieją”, z przekonaniem, że Pan będzie nadal „błogosławił i towarzyszył Wspólnocie Sant'Egidio”. 
 
Przewodniczący Sant'Egidio, Marco Impagliazzo, w swoim przemówieniu na zakończenie liturgii, podkreślił, że Sant'Egidio „również czuje się częścią Rzymu z jego wyjątkową otwartością, tak charakterystyczną dla tego miasta, a zwłaszcza jego Kościoła”. „Dziś rano”, kontynuował Impagliazzo, „miałem przyjemność gościć u papieża Franciszka, który poprosił mnie, abym przekazał Wspólnocie jego błogosławieństwo, wsparcie i podziękowanie za to, że zawsze stoimy po stronie ubogich, a w obecnym czasie szczególnie po stronie migrantów z korytarzy humanitarnych. Zachęca nas, abyśmy szli naprzód drogą budowania pokoju w tym mieście i w wielu trudnych miejscach, w których żyje Wspólnota”.
 
Od wczesnego popołudnia bazylika zapełniała się „ludem Sant'Egidio”, ludźmi w każdym wieku, przybyłymi ze wszystkich części miasta, wraz ubogimi oraz wieloma przyjaciółmi, którzy towarzyszą Wspólnocie w jej podróży, przedstawicielami władz (obecni byli m.in. Laura Mattarella, minister Matteo Piantedosi i burmistrz Roberto Gualtieri), Kościołów chrześcijańskich – nabożeństwo koncelebrowali kardynałowie Kasper, Gugerotti, Harvey i Bassetti - oraz innych wyznań.
 
Na zakończenie obchodów zorganizowano przyjęcie dla wszystkich uczestników: osób starszych w trudnej sytuacji, którym Sant'Egidio jest szczególnie bliskie, osób bezdomnych, z których wielu wyszło z bezdomności dzięki wsparciu Wspólnoty, osób niepełnosprawnych, a zaangażowanych w działalność artystyczną i zawodową, „nowych Włochów” – uchodźców, którzy przybyli do Włoch korytarzami humanitarnymi. Wśród nich była również obecna grupa uchodźców z Ukrainy, dotkniętych konfliktem, który w tym miesiącu boleśnie zbliża się do swojej trzeciej rocznicy.
 
Uroczystość w Rzymie była tylko jedną z wielu, organizowanych w ponad 70 krajach, w których Sant'Egidio jest obecne, od Europy po Afrykę, od Azji po Amerykę Łacińską.