news

Pięć syryjskich rodzin przyjętych do Francji z Libii dzięki korytarzom humanitarnym

17 Marsz 2020

Udostępnij

„Witajcie we Francji! Cieszymy się, że możemy was powitać, pomimo że na całym świecie, także w naszym kraju, przeżywamy trudne chwile z powodu koronawirusa. Ale nie zapominamy o Syrii. Pilnie śledzimy wiadomości o tym, co dzieje się w prowincji Idlib. I jesteśmy szczęśliwi, że solidarność może trwać nadal, ponieważ dziś potrzebujemy więcej, a nie mniej solidarności!”. Tymi słowami Valérie Régnier, odpowiedzialna za Wspólnotę Sant'Egidio we Francji, w niedzielę 15 marca 2020 przywitała na lotnisku Roissy Charles-de-Gaulle w Paryżu nową grupę syryjskich uchodźców z Libii, którzy w legalny i bezpieczny sposób (za pośrednictwem lotu Air France) dotarli do Francji. W ich powitaniu wzięli udział także Młodzi dla Pokoju, wolontariusze Federacji Kościołów protestanckich oraz mieszkańcy kilku regionów, które przyjęły uchodźców.

Tradycyjna ceremonia powitalna odbyła się w niewielkim gronie, aby zachować zgodność z nowymi przepisami zdrowotnymi dotyczącymi koronawirusa. Ale rodzinom, które tak długo czekały na ucieczkę od wojny i powitanie we Francji, sprawiła ona wielką radość. Rodziny wyraziły swoją ulgę, że zostały powitane wraz z dziećmi w kraju pokoju, po latach cierpienia i niebezpieczeństw w obozach dla uchodźców.

Jest to pięć syryjskich rodzin, 21 osób, a wśród nich 11 dzieci w wieku od 2 miesięcy do 18 lat! Cztery z tych rodzin spotkają się z krewnymi, którzy już wcześniej dotarli do Francji korytarzami humanitarnymi. Jak zwykle zamieszkają w kilku różnych miejscach: Eure-et-Loir, Tarn, Ardèche i Seine-et-Marne.

Historie osób przybyłych tu wcześniej pokazują, że nie tylko można uratować tych, którzy ryzykują wpadnięcie w ręce handlarzy ludźmi, ale także wejść na ścieżki integracji. W czasach, gdy udzielanie pomocy potrzebującym wydaje się coraz trudniejsze, program korytarzy humanitarnych pokazuje wzrost solidarności i hojności wielu Francuzów (niektórzy nawet zaoferowali swój drugi dom na gościnę) i ich dobrowolne i bezpłatne zaangażowanie.

We Francji nowo przybyłymi zajmują się grupy - stowarzyszenia, parafie, wspólnoty i rodziny. Osoby przyjmowane są w 40 francuskich departamentach, dzięki pomocy ponad 2500 wolontariuszy. Priorytetem jest nauczanie języka francuskiego i szybkie wprowadzenie dzieci do szkół. Po uzyskaniu statusu uchodźcy, dorosłym pomaga się w integracji zawodowej, aby w ciągu roku uzyskali niezależność i pozostawili miejsce dla nowych rodzin. Wraz z ostatnio przybyłą grupą liczba osób, które dotarły do Francji od lipca 2017 r., zwiększyła się do 471 (spośród 500 przewidzianych w pierwszym protokole), a prawie połowa z nich to dzieci i młodzież.Pięć syryjskich rodzin przyjętych do Francji z Libii dzięki korytarzom humanitarnym
Pięć syryjskich rodzin przyjętych do Francji z Libii dzięki korytarzom humanitarnym
Pięć syryjskich rodzin przyjętych do Francji z Libii dzięki korytarzom humanitarnym