POKÓJ

1000 dni wojny w Ukrainie: ból, ofiary śmiertelne, kryzys humanitarny. Solidarność to opór wobec wojny i nadzieja na pokój

19 listopada 2024 r., dziś przypada tragiczna rocznica tysiąca dni wojny w Ukrainie, w miarę eskalacji działań wojskowych na frontach bojowych, z nowymi bombardowaniami rakietowymi i atakami dronów. Naród ukraiński płaci ogromną cenę, z wieloma ofiarami: według ONZ, która odnotowała wzrost w ostatnich miesiącach, to 12 000 zabitych cywilów.
Ale są też tacy, którzy wyliczają milion żołnierzy, zabitych i rannych, po obu stronach. Nasilające się ataki powodują niszczenie domów, szkół, szpitali i infrastruktury. 65% elektrowni zostało uszkodzonych, co ma bardzo poważny wpływ na dostawy energii elektrycznej, wody i ogrzewania. W ciągu najbliższych kilku dni mają nadejść pierwsze mrozy, a  zapowiadana jest najsurowsza zima od początku wojny, szczególnie dla ludności mieszkającej w regionach położonych blisko linii frontu. Ale dla 3,6 miliona osób wewnętrznie przesiedlonych ubóstwo również rośnie. Szacuje się, że z populacji, która spadła do 30 milionów w lutym 2022 r., 14 milionów osób znajduje się w trudnej sytuacji: praktycznie co druga ukraińska rodzina potrzebuje pomocy humanitarnej.
 
1000 dni wojny to 1000 dni solidarności Wspólnoty Sant'Egidio w Ukrainie. Dzięki głęboko zakorzenionej obecności w tym kraju od 1991 roku Sant'Egidio stworzyło rozległą sieć pomocy humanitarnej od pierwszych dni po rosyjskiej inwazji, zdolną do reagowania na rosnące potrzeby ludności. Zaangażowanie członków Sant'Egidio na Ukrainie, napędzane łańcuchem solidarności z Włoch i innych krajów europejskich, umożliwiło między innymi otwarcie pięciu ośrodków dla osób wewnętrznie przesiedlonych (trzy w Kijowie, po jednym we Lwowie i w Iwano-Frankowsku), które wspierają 10 000 osób miesięcznie, a także wysłanie leków do ponad 200 placówek służby zdrowia we wschodnich i południowych regionach kraju, najbardziej dotkniętych wojną. Ponadto otwarto dziewięć Szkół Pokoju dla dzieci, które doświadczyły traumy wojennej, w ramach szerszego wsparcia obejmującego około 10 tys. nieletnich.
 
W ciągu tych tysiąca dni wojny wysłano 153 transporty pomocy humanitarnej o łącznej wadze 2400 ton i wartości 27 milionów euro. 450 tys. osób otrzymało żywność, odzież i środki higieny osobistej, a 2 miliony osób skorzystało z pomocy zdrowotnej Sant'Egidio.
Ukraina potrzebuje pokoju, a wysiłki humanitarne podtrzymują jej nadzieję. Aby go pielęgnować, potrzebne jest szerokie i hojne wsparcie, które nie może słabnąć, lecz musi rosnąć: po tysiącu dni wojny inwestowanie w pomoc dla ludności jest jedynym sposobem na zapewnienie Ukrainie przyszłości, ponieważ solidarność już buduje kawałek pokoju.