Komisarz Brunner wyraził wdzięczność za działalność Sant'Egdio i wyraził nadzieję na zacieśnienie współpracy z Unią Europejską. Spotkanie było także okazją do podsumowania dobrych praktyk "korytarzy humanitarnych", projektu rozpoczętego w 2016 roku przez Sant'Egdiio i włoskich protestantów we współpracy z włoskim rządem, który od tego czasu został rozszerzony na inne kraje europejskie, w tym Francję i Belgię.
Dzięki korytarzom humanitarnym już blisko 9000 osób znajdujących się w trudnej sytuacji (Syryjczyków, Afgańczyków, Erytrejczyków, Sudańczyków, Somalijczyków, Kongijczyków i innych) dotarło legalnie i bezpiecznie do Europy, gdzie są wspierane w procesie integracji aż do uzyskania pełnej niezależności. Projekt ten - łączący w sobie solidarność i bezpieczeństwo - jest w pełni finansowany przez zaangażowane organizacje i jest możliwy do wdrożenia na poziomie europejskim.
Podążając za modelem przyjęcia i integracji wdrożonym przez korytarze humanitarne, niedawno podjęto decyzję o utworzeniu projektu "Korytarze Pracownicze" dla tych, którzy chcą znaleźć zatrudnienie we Włoszech i przyczynić się do rozwoju gospodarczego kraju. Za projektem stoi stale rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowaną siłę roboczą z zagranicy, która byłaby w stanie zaspokoić potrzeby firm oraz sektora opieki społecznej i zdrowotnej we Włoszech.
Korytarze pracownicze to porozumienie między Wspólnotą Sant'Egidio a rządem włoskim w sprawie legalnego wjazdu migrantów do Włoch w celu świadczenia pracy.
Co to oznacza?
- Szansa dla osób poszukujących pracy we Włoszech: bezpieczny i legalny sposób na wjazd do Włoch i przyczynienie się do rozwoju gospodarczego kraju.
- Pomoc dla firm: łatwiejsze znalezienie wykwalifikowanej siły roboczej, która zaspokoi ich potrzeby.
- Innowacyjny model integracji: doświadczenie Korytarzy Humanitarnych zastosowane w środowisku zawodowym w celu prawdziwej integracji z włoskim społeczeństwem.