W Polsce, podobnie jak w wielu innych państwach naznaczonych pandemią COVID-19, okres powszechnej kwarantanny i izolacji stał się szczególnie trudny dla osób bezdomnych i ubogich, mających dostęp do mniejszej niż zwykle pomocy.
W Warszawie, gdzie Wspólnota Sant'Egidio od ponad 11 lat pomaga osobom w kryzysie bezdomności, pomoc tej grupie osób, a zwłaszcza dystrybucja żywności, nie została ani na chwilę przerwana. Zmieniły się jej zasady, aby w najtrudniejszym momencie uniknąć dużych zgromadzeń i przekazywać żywność w sposób możlwie bezpieczny dla wszystkich.
Wspólnota dystrybuuje obecnie 700 paczek tygodniowo, zawierająch trwały prowiant, a także maseczki, płyny dezynfekcyjne i informacje o tym jak chronić się przed zakażeniem. Zwiększyła się liczba osób proszących o wsparcie w trakcie "kolacji na ulicy", w których uczestniczy 400 osób, a wśród nich także coraz więcej samotnych starszych mieszkańców miasta, ubogich rodzin oraz osób, które w okresie zamknięcia straciły pracę.
Na początku rozprzestrzeniania się pandemii Covid-19 została stworzona solidarna mapa miasta, z zaznaczonymi miejscami, często na peryferiach Warszawy, ale także w jej centrum, w których przebywają osoby bezdomne i potrzebujące pomocy, takimi jak: altanki, ogródki działkowe, pustostany czy przyczepy kempingowe. Dzięki pomocy wielu wolontariuszy tworzących razem z członkami Wspólnoty do 25 dwuosobowych zespołów, udało się w ten sposób docierać z pomocą żywnościową do 300 osób.
Został także uruchomiony specjalny numer telefonu (0048 798449840), pod którym osoby bezdomne i ubogie mogły otrzymać informacje o pomocy, zgłosić swoje potrzeby, miejsce przebywania i poprosić o wsparcie. "Solidarny telefon" stał się jednym ze spospbów na zmiejszenie izolacji osób pozostających na ulicy.
Jak można pomóc?
➡️ Angażując się w wolontariat:
➡️ Wpłacając pieniądze:
Fundacja Sant’Egidio Polska, 43 1750 0012 0000 0000 3519 5197
➡️Przekazując zakupione przez siebie artykuły spożywcze, środki czystości, a także męskie letnie ubrania oraz buty
w każdy poniedziałek, g.18-20, Szafa Przyjaciół, ul. Tamka 4a, wejście od ul. Elektrycznej