W przeddzień Trzeciego Światowego Dnia Ubogich, 15 listopada 2019 r. o godzinie 17.00 Ojciec Święty odwiedził i zainaugurował nowe Centrum pobytu dziennego i nocnego w Palazzo Migliori, zaledwie kilka metrów od kolumnady placu św. Piotra. Centrum zostało powierzone Urzędowi Dobroczynności Apostolskiej, a prowadzone będzie przez Wspólnotę Sant’Egidio.
Papież Franciszek został powitany przy wejściu przez jałmużnika, kardynała Konrada Krajewskiego, biskupa Nunzio Galantino, przewodniczącego Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej, prof. Andreę Riccardiego oraz prof. Marco Impagliazzo, założyciela i przewodniczącego Wspólnoty Sant’Egidio.
Po krótkiej wizycie na parterze, przeznaczonym na pobyt dzienny, ozdobionym nowożytnymi freskami, Ojciec Święty udał się do kaplicy Centrum na pierwszym piętrze, poświęconej św. Jerzemu. Podziwiając otoczenie, skomentował: „piękno uzdrawia!”
Następnie odwiedził piętro trzecie, przeznaczone na noclegi, oraz drugie, gdzie w sali poświęconej na refektarz zasiadł przy stole z kilkoma mieszkańcami domu i z wolontariuszami. Niektórzy spośród nich mieszkali na ulicy, a teraz znaleźli pracę i stały dom i angażują się w Centrum jako wolontariusze. Podczas rozmowy z nimi papież Franciszek mówił o kulturze marnotrawstwa i potrzebie odzyskania poczucia odpowiedzialności za najbiedniejszych.
Wysłuchał opowieści wolontariuszy, którzy od wielu lat przynoszą posiłki osobom mieszkającym na ulicy, oraz o trudnościach związanych z organizacją pogrzebów. Wreszcie przypomniał sobie, że w jego młodości podczas posiłków istniał zwyczaj pozostawiania jednej porcji dla potrzebujących, szczególnie w święta, podkreślając potrzebę „edukowania młodych ludzi do współczucia”.
Andrea Riccardi powiedział: „Myślę, że to bardzo ważne, że znajdujemy się tuż obok Watykanu, wewnątrz i w sercu Papieża, że ubodzy mają swój dom blisko Papieża. To terytorium Watykanu, należy do Watykanu, a my jako Wspólnota Sant'Egidio bardzo się cieszymy ze współpracy także z jałmużnikiem Watykańskim”.
MIEJSCE
Centrum, kilka metrów od kolumnady placu św. Piotra, zajmuje cały czteropiętrowy budynek (prawie 2000 metrów kwadratowych) będący własnością Watykanu, na obszarze eksterytorialnym. Po tym, jak został on opuszczony przez żeńskie zgromadzenie zakonne, które korzystało z niego jeszcze kilka miesięcy temu, papież Franciszek chciał poświęcić to miejsce na dzieło miłosierdzia dla najbardziej potrzebujących i znajdujących się w trudnościach. Dlatego Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej powierzyła jego użytkowanie Urzędowi Dobroczynności Apostolskiej, a będzie go prowadzić Wspólnota Sant’Egidio.
Nowe Centrum pobytu dziennego i nocnego, zwane Palazzo Migliori, nosi nazwę rodziny właściciela, która następnie sprzedała go Stolicy Apostolskiej w 1930 roku. Jest to pałac zbudowany na początku 1800 roku, o eleganckich i szlachetnych wnętrzach, wyposażony w windę, która umożliwia dostęp również osobom starszym i niepełnosprawnym. Na pierwszym piętrze znajduje się duża kaplica, przeznaczona na osobistą i wspólnotową modlitwę wolontariuszy i mieszkańców.
Sypialnie zajmą trzecie i czwarte piętro i będą mogły pomieścić zarówno mężczyzn, jak i kobiety do 50 osób, a liczba ta może wzrosnąć w okresie zagrożenia z powodu chłodów. Osoby zatrzymujące się na noc mogą zjeść śniadanie i kolację przygotowane w refektarzu na drugim piętrze. Dobrze wyposażona kuchnia Centrum będzie służyć grupie wolontariuszy i Diakonów stałych diecezji rzymskiej w celu przygotowania ponad 250 gorących posiłków, które od kilku lat wieczorami są rozdawane biednym na głównych dworcach kolejowych miasta: Termini, Tiburtina i Ostiense.
Pierwsze i drugie piętro będą również służyły jako miejsca pobytu dziennego, zarządzane i prowadzone przez wolontariuszy, z pomieszczeniami przeznaczonymi na rozmowy, korzystanie z komputerów, czytanie i wypoczynek oraz inne działania edukacyjne i kulturalne. Wszystkie prace remontowe, przeprowadzone przez grupę bezdomnych i profesjonalne firmy, były nadzorowane i finansowane przez Urząd Dobroczynności Apostolskiej, poprzez oferty, które pochodzą z dystrybucji pergaminów z Błogosławieństwem Apostolskim i dzięki hojnemu wkładowi osób prywatnych. Ponadto Urząd Dobroczynności wraz ze wspólnotą Sant’Egidio zobowiązują się wspierać finansowo całą działalność Centrum.