news

Rozpoczyna się nowa misja Sant’Egidio w obozach uchodźców Rohingya w Bangladeszu

29 Listopada 2017

Humanitarian aidRefugeesRohingya

W czasie, kiedy papież Franciszek odbywa wizytę w Mjanmie i Bangladeszu, Wspólnota Sant’Egidio rozpoczyna nowe programy wsparcia uchodźców Rohingya w obozach w Bangladeszu.

Udostępnij

 

W czasie, kiedy papież Franciszek odbywa wizytę w Mjanmie i Bangladeszu, Wspólnota Sant’Egidio rozpoczyna nowe programy wsparcia uchodźców Rohingya w obozach w Bangladeszu.

Wspólnota Sant’Egidio pomagać będzie uchodźcom Rohingya w obozach w południowej części regionu Koks Badźar, przy granicy z Mjanmą. Uchodźcy wciąż tam przybywają, obozy są niemożliwie przepełnione, a ciągłe deszcze jeszcze bardziej pogarszają sytuację życiową najsłabszych. 

Nowa misja Sant’Egidio przewiduje bezpośredni kontakt z mieszkańcami pięciu z piętnastu najliczniejszych obozów (Shamlapur, Unchiprang, Jamtoli, Kutupalong i Leda) i polegać będzie na dostarczeniu im podstawowej pomocy, ale także będzie początkiem działań projektowych w trzech obszarach: 

1. Pomoc sanitarna dla dwóch szpitali polowych, otwartych przez organizację MOAS w obozach Shamlapur i Unchiprang, które przyjmują średnio 700 pacjentów dziennie. Projekt przewiduje dostawy leków i sprzętu, ale także rekrutację i wysłanie dodatkowego personelu medycznego.

2. Ochrona dzieci i edukacja, we współpracy ze stowarzyszeniem młodzieży z Bangladeszu „We The Dreamers” i indonezyjską organizacją Muhammadiyah w obozie Jamtoli. Projekt przewiduje budowę prostych konstrukcji, które będą przestrzenią dla dzieci w sytuacji kryzysowej.

3. Współpraca z Caritas i kościołem w Bangladeszu, która rozpocznie się od wsparcia ich prac w obozie Leda i przygotowaniu szerokiego programu pomocy dla wielkiego obozu Kutupalong (niemal 500 000 osób).