MIGRANCI

Zaproszenie do udziału w modlitwie Umrzeć z nadziei lub do jej samodzielnego przygotowania w swoim środowisku

 Wspólnota Sant’Egidio w Polsce zaprasza do udziału w modlitwie, podczas której wspominać będzie uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy: 

• w Warszawie w czwartek 10 października o godz. 19 w kościele św. Barbary, pod przewodnictwem kard. Nycza,
• w Poznaniu we wtorek 8 października o godz. 19.30 w kościele pw. św. Jana Vianneya na Sołaczu.
 
Zachęcamy również do zorganizowania takiej lub podobnej modlitwy samodzielnie w swoim środowisku, najlepiej w październiku br. 
Zachęcamy do udziału i organizacji modlitwy członków wszystkich Kościołów chrześcijańskich. Chętnie dostarczamy przykładowy tekst modlitwy oraz projekt plakatu. W tym celu prosimy o kontakt:
• w Poznaniu [email protected] lub SMS do ks. Mirosława Tykfera, tel. 502 594 814
lub 
•  w Warszawie na mail [email protected].
 
Na tej stronie będziemy publikowali informacje nt. modlitw w innych miejscach.
 
Modlitwa chrześcijan jest ważnym i potrzebnym znakiem solidarności
 
W ostatnią niedzielę września obchodzimy w Kościele Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który inauguruje tydzień modlitw w intencji uchodźców pod patronatem Rady ds. Migracji przy Konferencji Episkopatu Polski. W tym roku cykl modlitw zainauguruje Mszą św. w kościele św. Krzyża w Warszawie bp Krzysztof Zadarko.
 
Wywodząca się z Rzymu Wspólnota Sant’Egidio na całym świecie corocznie zaprasza na modlitwę upamiętniającą tych, którzy zginęli w drodze do Europy i na inne kontynenty w poszukiwaniu przyszłości. Od 1990 roku podróże nadziei kosztowały życie ponad 66 tys. osób, w tym od trzech lat kilkadziesiąt osób na białorusko-polskiej granicy.
 
W Polsce temat uchodźców przybywających na granicę białoruską budzi ogromne kontrowersje, a los tych osób rozstrzygany jest arbitralnie. Przeciwstawia się kwestie ochrony (czyli muru) otwartości bez jakiejkolwiek kontroli, co w konsekwencji skazuje wiele osób na utratę zdrowia i życia. Modlitwa Umrzeć z nadziei jest wyrazem solidarności z uchodźcami oraz głośnym wezwaniem do szukania innych możliwych rozwiązań, które będą łączyć bezpieczeństwo narodowe z wrażliwością humanitarną. 
 
Nie jesteśmy skazani na posyłanie innych na śmierć. Nie jesteśmy skazani na jednostronne rozstrzygnięcia władz państwowych. Nie jesteśmy skazani na nieczułe milczenie. Dlatego tak ważny jest wspólny i wyraźny głos chrześcijan w Polsce, członków wszystkich Kościołów chrześcijańskich, aby nasza ojczyzna była bezpieczną przystanią dla wszystkich. 
 
Zapraszamy do wspólnej modlitwy, do wspólnego wołania o poszanowanie praw człowieka i ewangelicznej solidarności z uchodźcami.  Prosimy również o pomoc w jej rozpropagowaniu.