11 września to data o szczególnym znaczeniu, została wybrana na przeprowadzenie tego panelu w Berlinie w ramach Międzynarodowego Spotkania dla Pokoju organizowanego przez Wspólnotę Sant'Egidio. Rocznica ataków na World Trade Center przypomina nam o niszczycielskich konsekwencjach, do jakich mogą prowadzić podziały. Podczas panelu wybitni intelektualiści zastanawiali się nad tematem „Żaden mur nie stoi wiecznie”, mantrą dla świata, w którym pokój może zatriumfować nad konfliktem.
Peter Brandt: W historii mury były symbolem ochrony, ale i podziału. Od Jerycha po Imperium Rzymskie, od średniowiecznych obwarowań po mur w Berlinie, każdy mur opowiada historię izolacji. Mur berliński podzielił Europę, ale dał też początek ruchom pokojowym. Organizacje takie jak Wspólnota Sant'Egidio odegrały kluczową rolę w wysiłkach na rzecz złagodzenia napięć w tych burzliwych czasach.
Patrizia Giunti: „Aby zrozumieć naturę murów, należy odbyć podróż w czasie. Od starożytnych murów ochronnych Jerycha i Rzymu, przez średniowieczne mury obronne, aż po tragiczną historię muru berlińskiego, widzieliśmy, jak fizyczne bariery mogą mieć głęboki wpływ na ludzką psychikę. Jednak upadek tych murów zawsze otwiera możliwości, nawet jeśli - jak wskazuje autor - nie zawsze wykorzystujemy je w najlepszy sposób.”
Z kolei zainspirowany takimi osobistościami jak Gandhi i Vinoba Bhave, Puthan Veetil Rajagopal apeluje o spojrzenie ponad podziałami stworzonymi przez człowieka. „Obraz ziemi, postrzeganej jako przestrzeń wolna od granic, sympatyzuje z ideą, że powinniśmy patrzeć ponad barierami.” Jego słowa wzywają nas do obalenia murów, które uciszają głosy zmarginalizowanych i pracy na rzecz zjednoczonego świata.
Sammak: „Historia pełna jest nieporozumień, a niektóre z nich mają tragiczne konsekwencje, jak pokazują wydarzenia w Hiroszimie i Nagasaki oraz Kubański Kryzys Rakietowy. Wydarzenia te pokazują, jak niezwykle ważna jest praca na rzecz wzajemnego zrozumienia i pokoju w naszym połączonym świecie.”
Matteo Zuppi: „W erze rosnącej globalizacji utożsamianie się z murami nie tylko oznacza sprzeczność, ale także czyni nas bardziej bezbronnymi”. Zuppi przypomina nam, że u podstaw każdego konfliktu leży brak dialogu. Prawdziwymi twórcami pokoju są ci, którzy szukają zrozumienia i sprawiedliwości poza podziałami. I w poetycki sposób podkreślił: „podczas gdy niebo nie ma murów, musimy dążyć do zburzenia murów na ziemi”.
Podsumowując: W świecie, w którym mury budowane są ze strachu i prób utrzymania status quo, te głosy przypominają nam o pilnej potrzebie usunięcia tych przeszkód. Nie tylko murów fizycznych, ale także mentalnych. Poprzez to spotkanie Wspólnota Sant'Egidio zobowiązuje się do pracy na rzecz świata, w którym pokój, wzajemne zrozumienie i harmonia przeważają nad podziałami i konfliktami.