news

Poznań: przyjaźń z Ukraińcami zaczyna się na siedzeniu samochodu

12 Kwietnia 2022

Towarzyszą ponad setce Ukraińców, goszczą, pokonują trudności pierwszych dni pobytu w Polsce

Udostępnij

W Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich kilka dni po inwazji Rosji na Ukrainę stworzono punkt recepcyjny, czyli punkt przyjęć uchodźców przyjeżdżających do Poznania głównie pociągami. Ten punkt okazał się również punktem spotkania poznańskiej wspólnoty Sant’Egidio z Ukraińcami. Jej członkowie odkryli, że umęczone często kilkudniową podróżą matki z dziećmi i seniorami muszą same dostać się do innego miejsca noclegu, późnym wieczorem, po ciemku. Dlatego zaczęli swoimi samochodami przewozić Ukraińców i pomagać w relokacji w Poznaniu niczym Uber, ale oczywiście z darmo. – Zszokowane wojną kobiety czasem pierwszy raz od ucieczki mają okazję rozmawiać z ludźmi, którzy ich słuchają i próbują pocieszyć – mówi Tomek.

To właśnie na siedzeniach samochodu nawiązuje się pierwsza znajomość: wolontariusze proponują pomoc w zadomowieniu się w Poznaniu. Tak jak Tatianie z córką i starszą mamą, które uciekły z Charkowa – tylko dwa dni nocowały w hali targowej. W tym czasie wspólnocie udało się znaleźć przyjazną rodzinę, która wzięła je pod swój dach. Dziś Tatiana ma już załatwione wszystkie formalności, pracuje dorywczo i jako pedagog z profesjonalnym CV szuka pracy w przedszkolu. Jej córka chodzi do szkoły, razem rozpoczęły kurs polskiego, córka zaś spełniła swoje szkolne marzenie z Charkowa: nauki gry na gitarze.

Takich rodzin poznańska wspólnota dzięki poszerzonemu gronu przyjaciół przyjęła już ponad 30, pomagając ponad setce Ukraińców. Wszystkim im towarzyszy w stawianiu pierwszych kroków na obczyźnie. Szukanie mieszkań, pracy, szkoły, pisanie CV, wyposażenie mieszkania, spędzanie czasu wolnego – w tym wszystkim pomagają członkowie wspólnoty. By nie zginąć w gąszczu propozycji dla ukraińskich przybyszów, którymi wypełniła się Polska już w kilka dni po wybuchu wojny, Sant’Egidio przygotowało i udostępniło internetowy spis bezpłatnych inicjatyw specjalnie dla Ukraińców w Poznaniu  (https://przewodnikgdzie.pl/ukraina/), od kursów językowych, muzycznych czy treningów sportowych po seanse kinowe z ukraińskim tłumaczeniem.

W minioną niedzielę wspólnota zaprosiła wszystkich przyjętych gości wraz z goszczącymi ich rodzinami na integracyjną kawę i zabawy dla dzieci. Wzięło w niej udział około stu osób, które już cieszą się na kolejne spotkanie 24 kwietnia, przypadające także na czas świętowania Wielkanocy w Kościołach obrządku wschodniego.

Poznańska wspólnota nie jest najliczniejszą w gronie Sant’Egidio, mimo to nagła pomoc ukraińskim przybyszom odbywa się równolegle z przyjaźnią ubogim i bezdomnym, odwiedzaniem seniorów w DPS i zajęciami dla dzieci romskich w Szkole Pokoju.Poznań: przyjaźń z Ukraińcami zaczyna się na siedzeniu samochodu
Poznań: przyjaźń z Ukraińcami zaczyna się na siedzeniu samochodu
Poznań: przyjaźń z Ukraińcami zaczyna się na siedzeniu samochodu