Ministrowie spraw wewnętrznych i zagranicznych wraz z przewodniczącymi Wspólnoty Sant’Egidio i Semaines Sociales de France podpisali w Paryżu odnowienie protokołu dotyczącego Korytarzy Humanitarnych.
Umowa określa warunki identyfikacji, przyjmowania i integracji we Francji w ciągu najbliższych dwóch lat 300 uchodźców z Iraku i Syrii, obecnie przebywających w Libanie, z priorytetem dla osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji.
Ten drugi protokół jest zgodny z pierwszym, podpisanym w 2017 r., który na podstawie tych samych kryteriów pozwolił już na przyjazd do Francji 504 osób. Uruchomione we Włoszech w lutym 2016 r. Korytarze Humanitarne do tej pory pozwoliły przyjąć w Europie (we Włoszech, Francji, Belgii i Andorze) ponad 3500 uchodźców uciekających z Syrii, Iraku, Libii, Etiopii i Lesbos, którym zagwarantowano bezpieczną podróż samolotem oraz program integracyjny.
Promowane przez Wspólnotę Sant'Egidio wraz z innymi podmiotami, takimi jak Federacja Kościołów Ewangelickich we Włoszech i Konferencja Episkopatu Włoch, oraz samofinansujące się - Korytarze Humanitarne są teraz konkretnym i możliwym do powtórzenia w wielu krajach modelem na poziomie europejskim. Historie ludzi przybyłych za ich pomocą do Europy pokazują, że można nie tylko uratować tych, którym grozi wpadnięcie w ręce handlarzy ludźmi, ale także pomóc im wejść na drogi integracji.
Zwłaszcza w dobie pandemii, pełnej różnego rodzaju trudności - wystarczy pomyśleć o sytuacji w niektórych krajach przyjmujących uchodźców jako pierwsze, takich jak sam Liban - ważne jest, aby nie zostawiać samym sobie uchodźców, którzy wraz ze swoimi rodzinami czekają na odpowiedź solidarności. Podczas pięciu lat działania korytarzy humanitarnych wzrosła hojność wielu obywateli, którzy swoim dobrowolnym i bezinteresownym zaangażowaniem pokazują, że możliwe jest zbudowanie Europy zgodnej z jej ideałami humanizmu i solidarności.