Dla kultury integracji i dialogu: przykład Szkół Pokoju w Niemczech

Prezentacja książki „W szkole pokoju” w Berlinie

W ubiegłych dniach odbyła się prezentacja niemieckiego wydania książki „W szkole pokoju”. Miała ona miejsce w Hohenschönhausen, dużej i problematycznej dzielnicy na obrzeżach Berlina, w której w Szkole Pokoju Sant'Egidio uczestniczą dzieci z trudnych rodzin i uchodźcy. To wydarzenie stało się okazją do podjęcia dyskusji na temat integracji i wyzwań pokojowego życia, od Hohenschönhausen po Berlin i cały świat.

 
W spotkaniu wzięło udział wiele osób: dyrektorzy szkół, pedagodzy, studenci, przedstawiciele Kościołów i władz, którzy podkreślali potrzebę współpracy na rzecz budowania kultury spotkania i dialogu. Szkoły Pokoju mogą stanowić wzór, w którym – jak powiedział dyrektor Caritas w Berlinie Ulrike Kostka – same dzieci są głównymi bohaterami. Jak wskazał biskup ewangelicki Markus Dröge, budowane są tu mosty między różnymi światami, tak jak między dziećmi i Młodymi dla Pokoju Sant'Egidio. Burmistrz wspomniał historię Parinaz, pochodzącej z Afganistanu, który uczęszczała do Szkoły Pokoju, a dziś sama odwiedza osoby starsze w domu spokojnej starości: z tych historii rodzi się nadzieja.
 
Zaangażowanie Szkoły Pokoju i Młodych dla Pokoju na rzecz integracji i solidarności w tym mieście, dotkniętym w ostatnich latach poważnym kryzysem gospodarczym, było również przedmiotem wizyty władz odpowiedzialnych za politykę społeczną dzielnicy Mönchengladbach w niedawno otwartej siedzibie Wspólnoty.