news

Wspólnota Sant'Egidio po pożarze pustostanu na Żeraniu: Nie można przejść obojętnie obok śmierci 6 osób. Instytucje i mieszkańcy muszą robić więcej

27 Grudnia 2018 - WARSZAWA, POLSKA

Homeless

Udostępnij

W noc Bożego Narodzenia w Warszawie w pożarze drewnianego pustostanu na Żeraniu zginęło 6 bezdomnych osób. W podobnych miejscach w Polsce z powodu wychłodzenia organizmu tej zimy zmarło już ponad 30 osób. Wspólnota Sant’Egidio przygotowała przewodnik po Warszawie „GDZIE zjeść, spać, umyć się”, mając nadzieję, że solidarność mieszkańców miasta i współpraca z instytucjami publicznymi pomoże uniknąć kolejnych tragicznych śmierci.

„Jako Wspólnota Sant’Egidio jesteśmy głęboko poruszeni śmiercią osób, które zmarły w wyniku pożaru pustostanu na Żeraniu i wyrażamy nasze współczucie wobec rodzin ofiar. Zginęły one w sposób nieoczekiwany w dniu, w którym zasiedliśmy do Obiadu Bożonarodzeniowego z niemal 450 warszawskimi bezdomnymi i ubogimi, w dniu, w którym wszyscy powinni mieć możliwość świętowania w ciepłej, bezpiecznej i rodzinnej atmosferze” – napisali członkowie warszawskiej Wspólnoty Sant’Egidio.

Wobec śmierci osób, które nie zostały jeszcze zidentyfikowane, a które miały prawo żyć w sposób bardziej godny, członkowie Wspólnoty proszą wszystkich mieszkańców miasta, którzy tak licznie zaangażowali się w przygotowanie Świąt z Ubogimi, o jeszcze większą uważność na osoby bezdomne i samotne znajdujące się w trudnościach, zwłaszcza w okresie mrozów. Apelują także o zwiększenie miejsc w ośrodkach i schroniskach dla osób bezdomnych i łatwiejszy dostęp do nich, niezależnie od miejsca pochodzenia. Według oficjalnych danych w Warszawie przebywa 2700 osób bezdomnych, a przygotowanych jest jedynie 1400 miejsc noclegowych.

„Jesteśmy przekonani, że aby uniknąć kolejnych śmierci spowodowanych ogniem lub mrozem potrzebna jest solidarność wszystkich: władz miasta, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców Warszawy” – piszą członkowie Sant’Egidio. W tym celu Wspólnota w Warszawie przygotowała trzecią edycję przewodnika po stolicy zatytułowanego „GDZIE zjeść, spać, umyć się”. Książeczka i towarzysząca jej mapa miasta powstała z myślą o osobach bezdomnych, które Wspólnota spotyka od 10 lat na ulicach Warszawy, w centrum miasta i na jego peryferiach, gdzie osoby bezdomne znajdują schronienie nocą oraz o wszystkich, którzy nie chcą przechodzić obok nich obojętnie. Podobne przewodniki są od lat wydawane przez Wspólnotę Sant’Egidio w Rzymie i innych europejskich miastach.

„W naszym mieście są miejsca, w których można otrzymać pomoc i w których można zaangażować się w pomoc innym. Ich znajomość może czasem ocalić komuś życie lub chociaż sprawić, by ktoś nie zasnął głodny na ulicy. Chcemy, aby nasze miasto było solidarne i przyjazne dla wszystkich” – piszą członkowie Wspólnoty we wstępie do przewodnika. Od dziś nowa wersja, przygotowana na 2019 rok, jest dostępna on-line na stronie Wspólnoty Sant’Egidio: http://www.santegidio.org/authdownloads/przewodnik_GDZIE_warszawa_2019.pdf

 

Wersję drukowaną można uzyskać pisząc na adres: [email protected]

***

 

Wspólnota Sant’Egidio, która w tym roku świętuje swoje pięćdziesięciolecie, powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. Poza pomocą bezdomnym, wspiera także dzieci ulicy, osoby starsze, chorych, więźniów, uchodźców oraz angażuje się w inicjatywy na rzecz pokoju.