news

Rzym: Prymas Polski w bazylice św. Bartłomieja uczci pamięć św. Wojciecha i współczesnych męczenników

19 Października 2016 - RZYM, WŁOCHY

Udostępnij

W niedzielę 23 października o godz. 9.30 Prymas Polski, abp Wojciech Polak odprawi Mszę św. w bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej w Rzymie. 

Będzie mu towarzyszyła grupa ponad 100 wiernych z archidiecezji gnieźnieńskiej, biorąca udział w pielgrzymce narodowej do Rzymu, zaplanowanej przez Konferencję Episkopatu Polski w Roku Świętym Miłosierdzia jako dziękczynienie za Światowy Dzień Młodzieży i wizytę papieża Franciszka w Polsce oraz 1050 lat chrześcijaństwa na ziemiach polskich. 

W bazylice św. Bartłomieja od początku jej powstania pod koniec X wieku przechowywane są relikwie św. Wojciecha, a od roku 2002, z woli Jana Pawła II, także relikwie i przedmioty należące do męczenników i świadków wiary z XX i XXI wieku, pochodzących z różnych Kościołów i wyznań chrześcijańskich. Są wśród nich m.in. relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego, błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, bł. Oskara Romero, o. Aleksandra Mienia czy pastora Paula Schneidera. Opiekująca się bazyliką Wspólnota Sant’Egidio otrzymała ostatnio z rąk biskupa Dominique Lebruna, arcybiskupa Rouen, brewiarz ks. Jacques’a Hamela, 85-letniego księdza zamordowanego 26 lipca w ataku terrorystycznym w czasie odprawiania Mszy św. na peryferiach Rouen, którego papież Franciszek nazwał „męczennikiem”, „człowiekiem dobrym, łagodnym, braterskim, który zawsze szukał pojednania i pokoju”.
 
Photo credit: Birnardo via Foter.com / CC BY-NC-SA