Uchodźcy: Kościół w Polsce wybiera korytarze humanitarne. Radość Wspólnoty Sant’Egidio

Wspólnota Sant’Egidio przyjęła z wielkim zainteresowaniem decyzję Konferencji Episkopatu Polski, aby powierzyć Caritas Polska realizację idei korytarzy humanitarnych w Polsce. 

Jest to ważny znak, że w Europie idzie się drogą łączącą humanizm z bezpieczeństwem, według modelu, który dzięki inicjatywie Wspólnoty Sant’Egidio realizowanej wraz z Federacją Kościołów Ewangelickich, Kościołem Waldensów oraz we współpracy z rządem włoskim, pozwolił już na bezpieczne sprowadzenie do Włoch ponad 200 uchodźców z Syrii i Iraku, przebywających w Libanie.

Staje się coraz bardziej jasne, że jest to droga, która daje możliwość ocalenia życia ludzi uciekających przed wojną i zbyt często skazanych na desperackie przeprawy przez Morze Śródziemne, pozwalająca na ich bezpieczne przyloty do Europy dzięki wizom przyznawanym na miejscu ze względów humanitarnych. Dzięki wnikliwej kontroli przeprowadzonej przed wylotem do Europy, korytarze humanitarne zapewniają bezpieczeństwo także krajowi przyjmującemu uchodźców.

Wspólnota Sant’Egidio wyraża nadzieję, że propozycja Kościoła w Polsce dzięki porozumieniu z instytucjami państwowymi będzie mogła zostać zrealizowana najszybciej jak to możliwe i ponawia swój apel skierowany do wszystkich państw europejskich, aby skorzystały z tego cywilizowanego modelu, który sprzyja także łatwiejszej integracji uchodźców ze społeczeństwem.