MODLITWA NA KAŻDY DZIEŃ

Uroczystość Chrztu Pańskiego
Słowo boże każdego dnia

Uroczystość Chrztu Pańskiego

Uroczystość Chrztu Panskiego Czytaj więcej

Libretto DEL GIORNO
Uroczystość Chrztu Pańskiego
Niedziela, 12 Styczeń

Uroczystość Chrztu Panskiego


Pierwsze czytanie

Izajasza 40,1-5.9-11

«Pocieszcie, pocieszcie mój lud!» - mówi wasz Bóg.
«Przemawiajcie do serca Jeruzalem
i wołajcie do niego,
że czas jego służby się skończył,
że nieprawość jego odpokutowana,
bo odebrało z ręki Pana karę w dwójnasób
za wszystkie swe grzechy»,
Głos się rozlega: «Drogę dla Pana
przygotujcie na pustyni,
wyrównajcie na pustkowiu
gościniec naszemu Bogu!
Niech się podniosą wszystkie doliny,
a wszystkie góry i wzgórza obniżą;
równiną niechaj się staną urwiska,
a strome zbocza niziną gładką.
Wtedy się chwała Pańska objawi,
razem ją wszelkie ciało zobaczy,
bo usta Pańskie to powiedziały».
Wstąpże na wysoką górę,
zwiastunko dobrej nowiny w Syjonie!
Podnieś mocno twój głos,
zwiastunko dobrej nowiny w Jeruzalem!
Podnieś głos, nie bój się!
Powiedz miastom judzkim:
«Oto wasz Bóg!»
Oto Pan Bóg przychodzi z mocą
i ramię Jego dzierży władzę.
Oto Jego nagroda z Nim idzie
i przed Nim Jego zapłata.
Podobnie jak pasterz pasie On swą trzodę,
gromadzi [ją] swoim ramieniem,
jagnięta nosi na swej piersi,
owce karmiące prowadzi łagodnie.

Psalm responsoryjny

Salmo non trovato :

Drugie czytanie

List do Tytusa 2,11-14; 3,4-7

Ukazała się bowiem łaska Boga, która niesie zbawienie wszystkim ludziom i poucza nas, abyśmy wyrzekłszy się bezbożności i żądz światowych, rozumnie i sprawiedliwie, i pobożnie żyli na tym świecie, oczekując błogosławionej nadziei i objawienia się chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Jezusa Chrystusa, który wydał samego siebie za nas, aby odkupić nas od wszelkiej nieprawości i oczyścić sobie lud wybrany na własność, gorliwy w spełnianiu dobrych uczynków. Gdy zaś ukazała się dobroć i miłość Zbawiciela, naszego Boga, do ludzi, nie ze względu na sprawiedliwe uczynki, jakie spełniliśmy, lecz z miłosierdzia swego zbawił nas przez obmycie odradzające i odnawiające w Duchu Świętym, którego wylał na nas obficie przez Jezusa Chrystusa, Zbawiciela naszego, abyśmy, usprawiedliwieni Jego łaską, stali się w nadziei dziedzicami życia wiecznego.

Czytanie Ewangelii

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

Chwała Bogu na wysokościach,
a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

Łukasza 3,15-16.21-22

Gdy więc lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: «Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem. Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił na Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a z nieba odezwał się głos: «Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie».

 

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

Alleluja, alleluja, alleluja.
Alleluja, alleluja, alleluja.
Alleluja, alleluja, alleluja.

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

Homilia

Dziś jesteśmy prowadzeni nad brzeg Jordanu, gdzie Jan głosił nawrócenie i udzielał chrztu pokuty. Wielu przybyło do niego, aby przyjąć chrzest i odnowić swoje serca. Wyszli ze swoich domów, opuścili swoje codzienne miejsca i udali się do tego miejsca, z dala od Jerozolimy. Panowało powszechne przekonanie, że właśnie tam - gdzie starożytny lud Izraela przekroczył Jordan, aby wejść do ziemi obiecanej - Pan ponownie objawi swoją wyzwalającą moc. Łukasz zauważa, że cały lud "czekał". Jezus również opuścił Nazaret, aby udać się w to miejsce wraz z tłumem: słuchał Chrzciciela i oczekiwał na objawienie się mocy Bożej. Tego dnia Jezus mieszał się z tłumem, czekając na swoją kolej, stojąc w szeregu jak wszyscy inni. Nikt nie zdawał sobie sprawy, kim był ten młody człowiek z Nazaretu. Jan, którego serce było ukształtowane przez modlitwę i którego oczy były zapatrzone w Pismo Święte, gdy tylko zobaczył zbliżającego się Jezusa, wyczuł, że jest on wysłannikiem Boga i z tego właśnie powodu nie był godzien nawet rozwiązać sznurowadeł jego sandałów.
Po raz kolejny Jezus objawia się w pokorze. Nie stracił jej wraz z wiekiem, w przeciwieństwie do nas, którzy im bardziej się starzejemy, tym silniejsi i bardziej niezależni się czujemy. Jezus, w swojej pokorze Syna, przyjął zstępującego na Niego Ducha, który w pełni zawładnął Jego sercem i umysłem. Gdy zgromadzony na modlitwie zanurzył się w wodzie, aż prawie zniknął z oczu obecnych, oto otworzyły się niebiosa. Był to moment oczekiwany przez zastępy proroków. Izajasz wołał: "Gdybyś rozdarł niebiosa i zstąpił!" (63,19). Ta starożytna modlitwa została w pełni wysłuchana: "Niebiosa się otworzyły i Duch Święty zstąpił na Niego" (Łk 3:21-22). Było to wypełnienie modlitwy, którą sam Jezus wzniósł do Ojca, gdy był zanurzony w wodzie. Ojciec odpowiedział Mu: "Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie pokładam upodobanie". Smutne niebiosa ludzi otworzyły się i pojawił się nowy i wielki plan Bożej miłości do wszystkich ludzi. Nowy czas zaczyna się także dla Jezusa. W to święto Chrztu Jezusa my również jesteśmy zaproszeni do zanurzenia się w Jezusowym planie miłości. Przyjmijmy Ducha Pańskiego i pozwólmy się Mu prowadzić, abyśmy byli Jego uczniami wszędzie tam, gdzie nas pośle.

SŁOWO BOŻE NA KAŻDY DZIEŃ: KALENDARZ

Modlitwa jest sercem życia Wspólnoty Sant’Egidio, jej pierwszym „dziełem”. Na zakończenie dnia każda Wspólnota, niezależnie czy mała czy duża, zbiera się wokół Pana, aby słuchać Jego Słowa i zanosić do Niego swe prośby. Uczniowie nie mogą uczynić więcej niż siąść u stóp Jezusa jak Maria z Betanii, aby wybrać „najlepszą cząstkę” (Łk 10, 42) i uczyć się jak mieć te same co On uczucia (por. Flp 2,1-5).

 

Wracając do Pana za każdym razem Wspólnota czyni własną prośbę anonimowego ucznia: "Panie, naucz nas się modlić!”  (Łk 11, 1). I Jezus, nauczyciel modlitwy, nieprzerwanie odpowiada: „Kiedy się modlicie, mówcie: Ojcze nasz”.

 

Kiedy człowiek się modli, także w cichości własnego serca, nigdy nie jest odizolowany od innych czy opuszczony: zawsze jest członkiem rodziny Pana. W modlitwie wspólnotowej poza tajemnicą usynowienia jasno ukazuje się również tajemnica braterstwa.

 

Wspólnoty Sant’Egidio rozsiane po świecie zbierają się w różnych miejscach wybranych na modlitwę i przynoszą Panu nadzieje i cierpienia „znękanych i porzuconych tłumów”, o których mówi Ewangelia (por. Mt 9, 36-37). Należą do tych tłumów także mieszkańcy współczesnych miast, ubodzy zepchnięci na margines życia, wszyscy ci, którzy oczekują, że zostaną najęci choć na dzień (por. Mt 20).

 

Modlitwa Wspólnoty gromadzi wołania, dążenia, pragnienia pokoju, uzdrowienia, poczucia sensu i zbawienia, którymi żyją mężczyźni i kobiety tego świata. Modlitwa nigdy nie jest pusta. Nieustannie wznosi się do Pana, aby płacz zmienił się w radość, desperacja w pogodę ducha, przygnębienie w nadzieję, samotność w zjednoczenie. I aby Królestwo Boże jak najszybciej zamieszkało między ludźmi.