news

''Sant'Egidio w Polsce uczy miłości do ubogich''. Podziękowania kardynała Nycza w czasie modlitwy w kościele Matki Bożej na Zatybrzu

17 Listopada 2017 - ROME, WŁOCHY

PolandPoverty

Udostępnij

 

Il cardinale Kazimierz Nycz visita la Comunità di Sant'Egidio

"Wspólnota Sant’Egidio, od wielu lat obecna także w Warszawie, uczy nas jak troszczyć się o ubogich. Odwiedziłem dzisiaj dom, w którym przyjmuje się wielu uchodźców i bezdomnych, i mogę powiedzieć, że przed nami jeszcze długa droga i że musimy się wiele nauczyć”,  powiedział kardinał Kazimierz Nycz, który 15 listopada przewodniczył modlitwie Wspólnoty Sant’Egidio w kościele Matki Bożej na Zatybrzu w Rzymie, przypominając o więzach przyjaźni pomiędzy Warszawą a tą bazyliką, która była kościołem tytularnym prymasów Polski, Stefana Wyszyńskiego i Józefa Glempa. 

Wspólnoty w Polsce przygotowują się do intensywnego przeżycia Światowego dnia ubogich, który przypada 19 listopada, ustanowionego przez papieża Franciszka na zakończenie Roku Miłosierdzia. W ostatnich miesiącach wzrosło zaangażowanie na rzecz osób bezdomnych w Warszawie, Poznaniu, Chojnie i Krakowie. W Warszawie Wspólnota Sant’Egidio otworzyła 
Szafę Przyjaciół, gdzie osoby bezdomne mogą raz w tygodniu wybrać i otrzymać ubrania, bieliznę czy buty. Nie jest to jedynie magazyn używanych rzeczy, ale gościnne miejsce w sercu miasta, w którym można spędzić popołudnie z przyjaciółmi. Stało się ono także punktem odniesienia dla wielu mieszkańców Warszawy, którzy w inny dzień tygodnia w imię eko-solidarności mogą przynosić tam śpiwory, plecaki i ubrania.

W Warszawie od półtora roku funkcjonuje także przewodnik "Gdzie zjeść, spać, umyć się", będący kompasem solidarności w mieście, w którym setki osób nie mają domu i szukają schronienia na stacjach kolejowych, w pustostanach czy w domkach działkowych. W ostatnich dniach przewodnik „Gdzie” został także opublikowany w Krakowie, dla tamtejszych bezdomnych, i jest rozprowadzany w czasie Światowego dnia ubogich.