A 2014-es, vitatott választások óta az országban ismét mély politikai válság uralkodik. Az elmúlt hónapokban a mozambiki kormány és a legnagyobb ellenzéki párt, a Renamo erőinek erőszakos fegyveres összetűzései sok áldozatot követeltek, néhány ezer mozambiki lakos a közeli Malawiba menekült.
Július 18-án kezdődtek a nemzetközi közvetítő tárgyalások a jelenlegi politikai válság megoldására. Az Európai Unió – Mario Raffelli és Angelo Romano atya, a Sant’Egidio közösség tagja vezetésével – koordinálja a különböző közvetítőket.
A közvetítők egy tizenkét fős vegyes bizottsággal tárgyalnak, amelyben tagjai a Mozambiki Köztársaság elnöke és a Renamo elnöke képviselői. Augusztus 17-én a tárgyalások fontos eredményre vezettek. A Renamo a politikai válság kezdete óta azt kéri, hogy kormányozhasson Mozambik azon tartományaiban, ahol a népesség nagyarányú támogatását élvezi. Ehhez azonban komoly egyeztetésekre, a mozambiki helyi vezetés reformjára van szükség. A tárgyalások során elérték, hogy a közvetítés része legyen ez is: külön albizottság foglalkozik ezzel a munkával a decentralizáció jegyében. Ez lehetővé teszi, hogy növekedjen a felek között a kölcsönös bizalom, amely nélkülözhetetlen ahhoz, hogy béke legyen.
A sant’Egidio közösség jelen van Mozambik minden tartományában. Főszereplője volt azoknak a béketárgyalásoknak, amelyek eredményeképpen 1992. október 4-én aláírták a békeszerződést. Napjainkban is az első között küzd azért, hogy megvédje ennek a történelmi jelentőségű egyezségnek az eredményeit, hogy az ország a béke és a fejlődés, az együttélés útján haladjon. A „béke nemzedéke”, vagyis azok, akik már az 1992-es békeszerződés után születtek, ma már többségben vannak az országban és azt kérik, hogy ne sodorják veszélybe a békét.