Nigdy więcej wojny, nienawiści i rasizmu. Z Auschwitz apel Młodych dla Pokoju do Europy

Cichy marsz dla pokoju, przeciw rasizmowi i ksenofobii, w centrum europejskiego spotkania Global Friendship

 „Nigdy więcej wojny, nienawiści, rasizmu!” Słowa wypowiedziane przez Marco Impagliazzo rozbrzmiały przed ponad tysiącem młodych Europejczyków, którzy przybyli do Miejsca Pamięci ofiar obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, pod koniec cichej pielgrzymki „peronami śmierci”.

„W obliczu tych grobów – kontynuował przewodniczący Sant'Egidio – mówimy: nigdy więcej obojętności. Uroczyście zobowiązujemy się tutaj, aby mówić: nigdy więcej wojny i codziennie pracować na rzecz pokoju. Tylko ci, którzy nie pamiętają o przeszłości, są skazani są na jej powtórzenie. My, młodzi z Global Friendship, świadomi tej strasznej europejskiej przeszłości, będziemy starać się każdego dnia, aby być budowniczymi pokoju”.

Wizyta w Muzeum i w Miejscu Pamięci Auschwitz oraz cicha pielgrzymka do Birkenau, po śladach deportowanych, którzy szli tędy przeznaczeni na śmierć, były najważniejszymi momentami trzydniowego spotkania ruchu młodych Wspólnoty Sant'Egidio, „A Global Friendship to live together in peace”, w którym biorą udział młodzi z całej Europy, razem z przedstawicielami z Afryki i Ameryki.

Osiemdziesiąt lat po rozpoczęciu drugiej wojny światowej młodzi ludzie chcieli upamiętnić, jak nasze narody z pokorą i odwagą podnosiły się z tej głębokiej tragedii, aby zbudować dzisiejszą Europę: wielką przestrzeń pokoju, w której szuka się dróg dialogu i szacunku wobec wszystkich.

Młodzi Europejczycy wyrażają również zaniepokojenie odradzaniem się uprzedzeń antysemickich i rasistowskich, szerzeniem się poważnych oznak nietolerancji, wzrostem ruchów nacjonalistycznych, ksenofobicznych i faszystowskich. Czują odpowiedzialność, aby stawić opór złu i przeciwstawić się logice zbyt wielu murów, budując alternatywę dla obojętności i strachu.

A Global friendship to live together in peace jest częścią pokojowego ruchu świadomego, że nie ma przyszłości bez pamięci, jak wyjaśniała Lidia Maksymowicz, ocalała z Auschwitz, której słowa otworzyły wczoraj spotkanie w Krakowie.

Ze świadectw ostatnich ocalałych i z Auschwitz roztacza się nowy horyzont człowieczeństwa dla krajów europejskich: ruch serc, które zarażają przyjaźnią innych młodych, by być lepszymi i uczynić bardziej ludzkimi nasze kraje w Europie pokoju.

 

TEKST APELU W RÓŻNYCH JĘZYKACH

POLSKI 

 

CZ   -   DE   -   EN   -   ES  -   FR  -   HU  -   IT   -   NL  -   PT  -   RO  -   RU  -   SK