„By żyć razem w pokoju".

Tysiąc młodych Europejczyków odwiedzi Auschwitz ze Wspólnotą Sant'Egidio

Udostępnij

 

„BY ŻYĆ RAZEM W POKOJU”. TYSIĄC MŁODYCH EUROPEJCZYKÓW ODWIEDZI AUSCHWITZ ZE WSPÓLNOTĄ SANT’EGIDIO

19-21 lipca – Międzynarodowa Konferencja Global Friendship to live Together in Peace w Krakowie

Sobota 20 lipca – pielgrzymka pamięci do Birkenau

Osiemdziesiąt lat po wybuchu II wojny światowej około tysiąc młodych Europejczyków z 16 krajów przyjedzie w dniach 19-21 lipca do Krakowa, aby wziąć udział w odbywającym się regularnie spotkaniu Global Friendship to Live Together in Peace. Związany ze Wspólnotą Sant’Egidio ruch Youth for Peace (Młodzi dla Pokoju) gromadzi młodzież, która na co dzień jest zaangażowana w działania na rzecz dzieci w trudnej sytuacji, osób bezdomnych i starszych. W czasach, które charakteryzują się odrodzeniem antysemickich i rasistowskich uprzedzeń, rozprzestrzenianiem się nietolerancyjnych haseł i postaw oraz wzrostem w całej Europie, zwłaszcza wśród młodzieży, ruchów nacjonalistycznych i ksenofobicznych, młodzież skupiona w tym ruchu organizuje spotkanie, którego celem jest promocja przesłania o jedności i pokoju.

Młodzi ludzie, studenci i uczniowie szkół średnich, chcą pamiętać o horrorze drugiej wojny światowej oraz otchłani Szoah i Porrajmos (eksterminacji Romów i Sinti), przekonani, że nadal stanowią one decydujący punkt odniesienia dla przyszłości Europy i bez tej pamięci nie da się budować społeczeństw, w którym jest miejsce dla wszystkich. Uczestnicy spotkania wysłuchają świadectwa Lidii Maksymowicz, ocalałej jako dziecko z obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, ofiary nazistowskich eksperymentów medycznych. Sobotnia wizyta w muzeum-obozie Auschwitz i cichy marsz w obozie zagłady Birkenau, wraz ze złożeniem wieńców przy pomniku ofiar obozu koncentracyjnego, będą wyrazem zobowiązania do przeciwdziałania wszelkim formom przemocy i rasizmu. W spotkaniu weźmie też udział Marco Impagliazzo, profesor historii współczesnej i przewodniczący Wspólnoty Sant’Egidio.

Dziennikarzy, fotoreporterów i ekipy telewizyjne zainteresowane relacjonowaniem pielgrzymki młodych do Auschwitz-Birkenau, prosimy o akredytację pod adresem mailowym [email protected] do piątku 19 lipca do godz. 18.00.

***

Wspólnota Sant’Egidio powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. Wspiera osoby bezdomne, a także dzieci ulicy, osoby starsze, chorych, więźniów, uchodźców oraz angażuje się w inicjatywy na rzecz pokoju. W Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Chojnie.

 

Kontakt dla mediów:

Magdalena Wolnik 609503936

Sylwia Uryga 795033395

Więcej informacji: www.santegidio.org

Aktualizacja 17 Lipca 2019