MODLITWA NA KAŻDY DZIEŃ

Wigilia Dnia Pańskiego
Słowo boże każdego dnia

Wigilia Dnia Pańskiego

Wspomnienie deportacji Żydów z Rzymu podczas II wojny światowej. Czytaj więcej

Libretto DEL GIORNO
Wigilia Dnia Pańskiego
Sobota, 16 Październik

Wspomnienie deportacji Żydów z Rzymu podczas II wojny światowej.


Czytanie Slowa Bozego

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

Każdy, kto żyje i wierzy we mnie,
nie umrze na wieki.

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

Dal vangelo di Luca 12,8-12

A powiadam wam: Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi, przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych; a kto się Mnie wyprze wobec ludzi, tego wyprę się i Ja wobec aniołów Bożych. Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone.
Kiedy was ciągać będą do synagog, urzędów i władz, nie martwcie się, w jaki sposób albo czym macie się bronić lub co mówić, bo Duch Święty nauczy was w tej właśnie godzinie, co należy powiedzieć».

 

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

Jeśli uwierzysz, ujrzysz chwałę Bożą,
mówi Pan.

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

Sąd nad uczniami opiera się na tym, czy są oni, czy też nie, związani z Jezusem,Można powiedzieć, że nasza wierność wobec Niego przywiązuje do nas samego Jezusa w jeszcze mocniejszy sposób. Kto podąża za Ewangelią i wytrwa na drodze, którą ona wskazuje, także podczas momentów próby znajdzie ocalenie, ponieważ Pan będzie obok niego. Ten zaś, kto daje się pokonać strachowi, wypierając się Ewangelii i braci, zniszczy sam siebie. Jezus mówił to już wiele razy: „Kto chce zachować swoje życie, straci je”. Zna bowiem naszą słabość i dobrze wie, że możemy ulec podszeptom do grzechu. Jezus jest zawsze gotów, by wybaczyć, jak pokazuje następne stwierdzenie: „Każdemu, kto powie jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie odpuszczone”. Można by powiedzieć, że Jezus toleruje niezrozumienie dla Niego i skruchę, która po nim następuje, ale nie może tolerować zaprzeczenia wobec planu miłości Boga, a mianowicie nierozpoznania Jego miłosierdzia. To jest prawdziwe bluźnierstwo. Dlatego dodaje: „kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone”. Także ewangelista Marek cytuje te surowe słowa, dodając: „Mówili bowiem: Ma ducha nieczystego” (3,30). Grzech przeciwko Duchowi to nierozpoznanie w Jezusie obecności samego Boga, a także nierozpoznanie w Kościele, we wspólnocie chrześcijańskiej, działania Ducha Świętego który przebacza i pociesza. Jeśli nie rozpoznaje się obecności Boga w Jezusie, a także w Kościele, który jest skarbcem miłosierdzia, bluźni się przeciwko Bogu i wyklucza się z drogi ocalenia, ponieważ neguje się miłość miłosierną Boga. Słowa Jezusa są surowe dla tych, którzy zdradzają, ale pocieszające dla tych, którzy trwają. Pan rozumie naszą słabość. I wychodzi nam zawsze przeciw, zwłaszcza w trudnych momentach: „Nie bójcie się” - mówi nam - „Duch Święty nauczy was w tej właśnie godzinie, co należy powiedzieć”. Obecność Pana jest naszą siłą.

SŁOWO BOŻE NA KAŻDY DZIEŃ: KALENDARZ

Modlitwa jest sercem życia Wspólnoty Sant’Egidio, jej pierwszym „dziełem”. Na zakończenie dnia każda Wspólnota, niezależnie czy mała czy duża, zbiera się wokół Pana, aby słuchać Jego Słowa i zanosić do Niego swe prośby. Uczniowie nie mogą uczynić więcej niż siąść u stóp Jezusa jak Maria z Betanii, aby wybrać „najlepszą cząstkę” (Łk 10, 42) i uczyć się jak mieć te same co On uczucia (por. Flp 2,1-5).

 

Wracając do Pana za każdym razem Wspólnota czyni własną prośbę anonimowego ucznia: "Panie, naucz nas się modlić!”  (Łk 11, 1). I Jezus, nauczyciel modlitwy, nieprzerwanie odpowiada: „Kiedy się modlicie, mówcie: Ojcze nasz”.

 

Kiedy człowiek się modli, także w cichości własnego serca, nigdy nie jest odizolowany od innych czy opuszczony: zawsze jest członkiem rodziny Pana. W modlitwie wspólnotowej poza tajemnicą usynowienia jasno ukazuje się również tajemnica braterstwa.

 

Wspólnoty Sant’Egidio rozsiane po świecie zbierają się w różnych miejscach wybranych na modlitwę i przynoszą Panu nadzieje i cierpienia „znękanych i porzuconych tłumów”, o których mówi Ewangelia (por. Mt 9, 36-37). Należą do tych tłumów także mieszkańcy współczesnych miast, ubodzy zepchnięci na margines życia, wszyscy ci, którzy oczekują, że zostaną najęci choć na dzień (por. Mt 20).

 

Modlitwa Wspólnoty gromadzi wołania, dążenia, pragnienia pokoju, uzdrowienia, poczucia sensu i zbawienia, którymi żyją mężczyźni i kobiety tego świata. Modlitwa nigdy nie jest pusta. Nieustannie wznosi się do Pana, aby płacz zmienił się w radość, desperacja w pogodę ducha, przygnębienie w nadzieję, samotność w zjednoczenie. I aby Królestwo Boże jak najszybciej zamieszkało między ludźmi.